Putevima Like i Velebita na dva kotača

Slike i doživljaji sa nekog od izleta..

Moderatori/ce: kruno, grOOvy, berig

Putevima Like i Velebita na dva kotača

PostPostao/la grOOvy » 14 srp 2008 20:58

..evo i mene napokon :) ..vanka je malo ohladilo, nešto kiše je palo, pa je i vrijeme da nastavim priču nakon onog fantastičnog uspona na Zavižan! ..fotografije su iz različite aparature, tako da su i same fotke svakakve kvalitete :)

..kao što je poznato, nažalost, veći dio ekipe morao se iz različitih razloga vratiti doma, dok smo kruno, beri i ja ostali na velebitu da krenemo u dugo dogovaranu avanturu! ..nakon što smo se pozdravili od ekipe, vraćamo se u dom na Zavižanu gdje ćemo provesti prvu noć ..sunce je blizu zalasku pa grabimo par velebetskih i odlazimo na vrh Kosu nasuprot doma, da uživamo u zalasku sunaca i najdužem danu ove godine!!!!

slika

slika

..kako se sunce sve više spuštalo, počele su se sve jače isticati posljedice današnje utrke :lol: ..samostojeće roze najlonke :rofl3

slika

..o pričama što su se u ovome ambijentu pričale, ne bi baš puno :) ..to ću vama prepustiti na razmišljanje, uz par fotki kraja najdužeg dana 2008 godine

slika

slika

..pozdraf od duđenika :)

slika

slika

DAN 1. (22.06.2008. - nedjelja)

..prekrasno jutro na 1594 m nm koje nam automatski puni baterije za put koji nam predstoji, a on je u pravcu Baških Oštarija i našem drugom prenočištu, Prpi ..spremamo stvari i pregledavamo naša vozila te negdje oko 9h krećemo u pedaliranje
..ovako je izgledalo moje vozilo, poprilično natovareno i teško ..a i odlučili smo ostaviti startne brojeve sa utrke (da se malo foliramo) :wink:

slika

..makadam nas vodi od Zavižana južno preko Lomske dulibe do asfaltne ceste Krasno - Štirovača ..već na samom počatku vožnje uočavamo popriličan broj medvjeđih izmeta na samom makadamu, al, bože moj, ipak smo na velebitu ..a medi je ionako prevruće da bi po danu negdje laprdao ..o da :shock:

..kratka pauza za fotkanje na Lomskoj dulibi, podno Hajdučkih kukova

slika

..opet smo u gustoj šumi

slika

..nakon dolaska na afalt, brzo stižemo do planinske kuće Begovače (Careva kuća?!) ..odlučili smo skrenuti prema Velikom Lubenovcu, da još malo upotpunimo naše putovanje
..i evo ga, krasna planinska livada Veliki Lubenovac, i iznad njega Mali kuk (1564 m)

slika

..a i duđenici su tu :lol:

slika

..nastavljamo dalje prema Velikom Alanu, gdje dolazimo na makadamsku cestu koji spaja Mrkvište i Veliki Alan ..krasni dolci nas tjeraju na kratki odmor, i naravno, fotkanje
slika

slika

..kumulus se rađa iza Goljaka (1605 m) i meni nepoznatog vrha

slika

..100 metara dubok Bilenski padež

slika

..na putu prema Mrkvištu

slika

..kod Mrkvišta ponovo izbijamo na asfalt te krećemo dalje prema Štirovači ..kolege se ne slažu u destinaciji :lol:

slika

..uslijedio je spust prema Štirovači gdje se zadržavamo da napunimo zalihe, prehladnom i prefinom velebitskom vodom

slika

..opet lijepi bijeli kumuls na plavom nebu

slika

..krećemo dalje kroz Štirovačku prašumu u kojoj opet dolazimo na makadam, te nam slijedi i serpentinasti uspon a nakon njega... :shock: :shock: :shock: :shock: ..kad smo ispedalirali te serpentine, na kratko stajemo da se skupimo, jer naravno, beri je uvijek naprijed, a štrumbo i ja izmjenjujemo ostale pozicije :) ..ali, sad ja nadobudno krećem prvi, te laganom nizbrdicom jurim naprijed ..kad li iza jednog desnog zavoja :shock: ..medvjedica i tri medvjedića na 30tak metara od mene!!!! ..refleksna radnja je pritisak na obje ručice kočnica što je rezultiralo naglim stajanjem, i tek tad postajemo otkriveni ..kolege su ponovile istu radnju kao i ja, al iz početka nisu skužili zašto tako naglo stadoh :lol:
..njih četvero medeka bacili su pogled preko ramena, na što se medvjedica propela na zadnje noge (a meni se lagano krv sledila), i odbacila na suprotnu stranu te sa svoja tri mlada pobjegla u brdo u šumu!! ..e sad je nastala jedna potpuno druga priča, čak se i osmijeh razvukao na licima duđenika :D ..al ne želim ni razmišljati o situaciji da smo samo 30tak sekundi uranili, jer bi se sreli točno na zavoju, pa bi došlo do sudara sa medveđom guzom ..huh!!

..uskoro nam se otvara pogled na Dabarske kukove i Srednji velebit što nam govori da smo blizu našeg odredišta

slika

..prekrasan makadam koji vijuga Dabarskim kukovima

slika

..kod sijecišta Premužićeve staze i našeg makadam susrećemo jednu slovensku biciklisticu koja se čudi na kojoj smo mi to utrci, na duđeničkoj naravno :lol: ..razmišljamo da krenemo premužičkom prema Prpi, al odustajemo jel ima puno guranja i nošenja, tako da krenusmo u spust prema Šušnju ..ionako od Šušnja ima samo tri serpetine do Prpe :thinking
..kad smo stigli do glavne ceste i krenuli se uspinjati, zaključili smo da to i neće biti čas posla ..sa zadnjim kapima tekućine na pregroznoj vručini okrećemo pedale po kilometarskim serpentinama ..štrumbo i ja u par navrata hvatamo hlad, kojeg ima na kapaljku, te se pitamo gdje je više kraj!! ..ovo je bilo strašno iscrpljujuće te ja zadnji stižem do Prpe u preidealan hlad i velebitsko osvježenje!
..nakon što smo se poprali i aklimatizirali, upoznajemo neku Splitsko/Kaštelsku postariju ekipu koja je na odlasku, te jednu zanimljivu osobu imena Čećo, koji nas poziva na obilazak Dinare ..tako da se zna, kad krenemo prema dole da imamo vodiča! 8)

..oni odoše prema jugu a mi prema Kubusu, novom zalasku i kraju ovog dana

slika

slika

slika

..tako je završio prvi dan naše putešestvije koja je izgledala ovako ..nažalost google earth mi je krepao, tak da nema pogleda odozgo :(

slika

DAN 2. (23.06.2008. - ponedjeljak)

..od Prpe krećemo u novu cijelodnevnu pustolovinu opet oko 9h ..put nas vodi preko Brušana prema Gospiću ..da izbjegnemo glavnu cestu skrećemo prema Ličkom Novom ..s tim skretanjem skrećemo u opasnu zonu, minsko sumnjivog područja :shock: ..u Ličkom Novom priupitujemo o cesti prema Ličkom Čitluku, gdje nam jedan mještanin objašnjava da postoji makadam a kasnije asfaltna cesta preko Divosela ..al da se striktno držimo ceste ..huh huh
..i tako krećemo u poprilično nervoznu i opasnu avanturu ..došavši do asfaltne cestice koja je već poprilično zarasla travom, okruženi minskim poljem jurimo prema Divoselu ..u jednom trenutku, pogledavši u GPS, uvidjesmo da se nalazimo u Divoselu, te bolje se zagledavši u šumu i šikaru vidjesmo nekolicinu ostatka nečega što su prije bile kuće ..i mogu reči da se čudan osjećaj prožimao tijelom :|
..i taka dođosmo do Čitluka sretni što smo taj dio puta ostavili iza sebe, te krećemo dalje normalnom cestom prema Novomselu Bilajskom i glavnoj cesti koja vodi od Gospića prema Gračacu
..negdje prije Medaka prelazimo preko rijeke Like, koju ćemo, nadam se i jednom prilikom odveslati

slika

slika

..nakon dosadne vožnje glavnom cestom, napokon stižemo u

slika

..gdje smo uzeli apartman za naše slijedeće prenočište ..pošto nam nije bilo dosta vožnje :lol: , ostavljamo stvari u apartmanu, te oslobođeni tereta krećemo prema Tulovim gredama ..usput obavljamo kupanje u jezeru kod Sv. Roka

slika

..putem prema Tulovim gredama otvara se krasan pogled na ovaj dio Like

..autoput i zanimljiva stijena imena Zir (850 m) koja je vidljiva kad se vozi autoputom

slika

..prema jugo-istoku, Čelavac sa odašiljačem (1198 m) i iza njega, stjenoviti Crnopac (1402 m)
slika

..uskoro dolazimo na Mali Alan te se lagano počinjemo spuštati prema Tulovim gredama koje su se ukazale u daljini

slika

slika

slika

..i evo ih ..Tulove grede (1120 m) u svoj svojoj raskoši

slika

slika

slika

..pogled prema moru i makadamu koji vijuga između stijena

slika

..južni ulaz u tunel Sv. Rok

slika

..nažalost, planinarski put na Tulove grede nije potpuno siguran zbog mina, i ide se na vlastitu odgovornost ..tako da od uspona na Tulove grede za sada ništa, barem s moje strane :) ..još jedna zanimljivost je bila što smo u povratku na Malom Alanu na cesti sreli kornjaču čančaru, što nas je jako iznenadilo što zbog visine što zbog kamenjara i nedostatka vode :shock: ..sad smo se već poćeli pitati, što je slijedeće :lol:

..u povratku ja još stajem na Vrilu Mudrosti u Sv. Roku, koje me kasnije učinilo vrlo mudrim :lol:

slika

..i tako je završio naš drugi dan lutanja Likom, koji je bio poprilično zahtjevan i opasan, ali mi ga odradismo bez greške :wink:

slika

DAN 3. (24.06.2008.-utorak)

..nakon kave u jedinom lovinačkom bircuzu, odlazimo do turističke agencije gdje nas je dočekala ugodna mlada dama Zrinka ..lijepo je za vidjet da netko radi svoj posao sa srcem, te nam je drage volje objasnila sve o Lovincu i ovome kraju! ..mislim da bi se mnogi (zna se na koga mislim) trebali ugledati na Lovinac i njegov turistički razvoj ..nažalost, Lovinac je puno kasnio za mnogim dijelovima lijepe naše, al sad je u tako očitom uzletu da skidam kapu!
..nakon kupovine suvenira krećemo jednom od mnogih biciklističkih staza ovoga kraja, kao svojevrsni warm up za ono što slijedi ..izabrali smo stazu Suvajskih bunara koja nas je svojim kružnim tokom dovela natrag u Lovinac, svom srećom ..jer je moja malenkost uspjela ostaviti bankovnu karticu kod Zrinke ..ali, zato su nas dobri mještani upozorili na moju glupost (Zrinka se potrudila da bude tako) :gj tako da je kartica ipak završila u mom đepu :lol:

..i tako se mi uputismo prema Gospiću, preko Gornje Ploče, Mogorića i razno raznih sela ..to je asfaltna cesta koja se nalazi sa desne strane autoputa, ako se ide prema Zagrebu! ..manje više to sve srpska sela u kojima su još samo stariji žitelji ili su prazna ..zanimljivo je to da tamo ima puno starih voćnjaka šljive, kroz koje vode putevi do pojedinačnih kuća par sto metara od glavne ceste ..npr. uz cestu se nalazi putokaz s nazivom "Mladen" te cestica vodi 200m do kuće ..zanimljivo baš :lol:
..nemam baš nikakvih fotki od tamo, jer smo samo jurili naprijed prema Gospiću, u kojem smo stali na okrijepu od hrane i pića ..dogovor je da idemo kroz Smiljan, gdje ćemo posjetiti memorijalni centar Nikola Tesla ..te dalje prema Klancu i Gornjem Kosinju

..štrumbo i memorijalini centar Nikola Tesla u pozadini, u koji nismo ušli jer nas je odbila cijena karte od, čini mi se 60 kn

slika

..u Klancu, skrećemo prema Perušiću gdje ubrzo zatim opet dolazimo do rijeke Like, na mjestu gdje počinje akumulacija Kruščićko jezero (HE Sklope)

slika

slika

..kako nam ukazuje GPS, postoji makadam koji vodi sa desne strane uz jezero, što bi nam dosta skratilo put, a i maknuli bi se sa asfalta ..te u Kaluđerovcu skrećemo lijevo prema jezeru ..ali, ubrzo zatim dolazimo do kraja puta, još u samom selu, te dalje nastavlja neka kozja staza ..na moj nagovor krećemo dalje u nadi da ćemo iznaći taj makadam (po GPS smo stalno tridesetak metara od njega) ..gurajući bicikle i ubijavši komarce odustajemo nakon što ipak uvidjesmo da put ne postoji i da je greška na karti GPSa (Garmin Map Source), te se vraćamo nazad! ..u PM :twisted:
..ništa, glavnom cestom prema Perušiću pa onda dalje za Kosinj

..Turska kula u Perušiću

slika

..već poprilično onemoćali i sa bolnim preponama stižemo u Kosinjsko polje, nizvodno od Krušićkog jezera, gdje je nekad rijeka Lika ponirala u utrobu Velebita (dok joj nisu za potrebe energetike oteli vodu) ..o tome svemu jednom drugom prilikom, jer se ima puno toga za reći
..smještaj nalazimo u Gornjem Kosinju po cijeni od 120kn s doručkom ..pristajemo na tu cijenu jer nam je tuš prijeko potreban, i i jedna kvalitetna večera ..uz ugodne razgovore s gazdom (koji nam je puno toga rekao o sebi i ovome kraju) i par piva, dočekasmo zasluženi san ..nakon opet odpedaliranih 120km po jakom ličkom suncu

slika

DAN 4. (25.06.2008. - srijeda)

..nakon vrlo finog gableca, pršuta, sira, maslaca, đema, kruha, i to sve iz domaće proizvodnje ..krećemo u zadnji dan naše biciklističe avanture
..okomito napadamo Kosinjsko polje i to preko brane koja usmjerava vode rijeke Like prema Gackoj ..kroz 10km dugački tunel

slika

..kroz polje dolazimo na drugu njegovu stranu te se vraćamo prema Donjem Kosinju gdje se nalazi stari most preko rijeke Like

slika

slika

..most je jedinstven u svijetu jer je statika mosta građena na udar vodenog vala, koji je poslije velikih kiša dolazio sa velebita vodama rijeke

slika

..u Donjem Kosinju skrećemo prema Bakovcu od kojeg vodi put u Velebit ..putem prolazimo uz Pisani kamen, pravni dokument iz 1.st. kojim se regulira upotreba vode između dvaju japodskih plemena

slika

..u Ledenoj dragi izbijamo na asfalt Krasno - Štirovača, te krećemo prema Krasnom (dok Štrumbo prema Štirovači :lol: ) ..uz kratki odmor ispred dućana u Krasnom, krećemo u zadnji uspon prema Oltarima ..nakon kojih slijedi 12km spust u Sv. Juraj, gdje nas na istom mjestu od kuda krenusmo, dočekuju pedja i štuki! ..slijedi kupanje u moru i povratak kući

..nimalo lagani zadnji dan vožnje

slika

..eto, tako je nekako išla naša avantura biciklima ..sve zajedno sa usponom na Zavižan, prevalismo preko 400km, ukupnog penjanja preko 5800 m, oko 26 h čistog pedaliranja... ...uglavnom, avantura za pamćenje al i za ponavljanje

:smt006
grOOvy

Re: Putevima Like i Velebita na dva kotača

PostPostao/la štuky » 14 srp 2008 22:35

sto reci nego: Bravo decki!!! :gj
I know what I want
And I say what I want
And no one can take it away
I know what I want
And I say what I want
štuky

PostPostao/la kruno » 15 srp 2008 07:43

oooo aleluja :yatm - dobro kaj je malo kišice došlo da rashladi usijane glave..
evo da se ja samo nadovežem sa onim kaj imam od fotki..

..naslikavanje..

slika

..pa još malo naslikavanja..

slika

slika

slika

slika

slika

..još malo pa smo kod Prpe (iznad Ravnog Dabra) - uskoro dolazi i Erika ;)
slika

slika

..kad stigosmo do Prpe odmah osvježenje potražismo u Velebitskom

slika

..a netko je imao viška mesića i krumpira ispod peke što nam je došlo više nego dobro..

slika

..polazak od Prpe prema Lovincu..

slika

..kroz interesantan teren..

slika

..gdje sa svih strana vreba neka opasnost..

slika

..dolazak na glavnu cestu gdje kolega Beri provjerava da li smo na pravom putu..

slika

..bicikli u hladovini..

slika

..dok vozači traže osvježenje u jezeru..

slika

..a kako nam nije bilo dovoljno putovanja morali smo mi i Tulove grede posjetiti..

slika

i za kraj pogodite tko je čovjek na slici :hihi2

slika

(možda uleti još koja snimka)

i naravno - bilo je to jedno nezaboravno iskustvo, šteta što još netko od ekipe nije nastavio sa nama, no bit će prilike ako ništa onda ovdje po Žumberku (jel da Tomi ??? )
kruno

PostPostao/la berig » 15 srp 2008 09:38

Nezaboravna i predivna avantura sa dragim prijateljima i bratićima!
berig

PostPostao/la ines » 15 srp 2008 12:14

ha!...ste vidli koja reportaza, kakva bi tek bila da su zabe padale :)

bravo, donda...

obecajem da cu i drugi put smetat dok pises :wink:
ines

PostPostao/la grOOvy » 15 srp 2008 12:21

:oops: ..možda bolje da si smetala, tko zna što bi sve napisao :lol:

..evo i prvi filmek ..negdje u Štirovačkoj prašumi

..Dabarski kukovi via tunel

grOOvy

PostPostao/la grOOvy » 15 srp 2008 16:06

..pedaliranje u minskom polju - Lički Novi - Divoselo - Lički Čitluk

..povratak kući ..obratite pažnju u drugom djelu filma, kako štrumbo hvata ritam :rofl3

grOOvy

PostPostao/la štuky » 15 srp 2008 16:31

:rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2 :rofl3 :rofl2

kao uvod iz nekog niskobuđetnog americkog tresh filma C produkcije
I know what I want
And I say what I want
I know what I want
And I say what I want
štuky

PostPostao/la Nokru » 15 srp 2008 17:57

Kaj reći na ovu reportažu? Odlične slike, super ruta. Žao mi je kaj nisam sudjelovao, ali mislim da bi vas samo kočio. Možda jednog dana kad narastem. :)
slika
Nokru

PostPostao/la peđa » 16 srp 2008 15:53

Evo da vas i ja pohvalim, šta da se kaže izvrsno momci :yatm
peđa

PostPostao/la Vučko » 19 srp 2008 07:36

Groovyjevim fotkama zaokružen je report sa planinarskobiciklističke ture po uvijek velikom Velebitu.Iako smo popričali o turi,moram reci da sam zahvaljujuci svim fotkama opet "obnovio gradivo" o svojim pomalo zaboravljenim samotničkom lutanjima Velebitom(može li se takvo što samo tako zaboraviti!?).Sigurno će dugo pamtiti doživljaje,susrete,ljepote krajolika,mirise...sa primjesom sjete uvijek zavidim onima koji su bili tamo gdje ja nisam bio .A nisam bio na tisuću mjesta na koja nikad sigurno neću stići... Ma bravo dečki iz Ozlja.
Vučko

PostPostao/la Denis » 19 srp 2008 08:17

Krasno hlapci, krasno! :gj
Denis

PostPostao/la tomi » 20 srp 2008 21:08

ah da, krasno... bum i ja sljedeći put išal...valjda
(dobro da bar mali dio tog puta u nogama imam)
bravo bravo
tomi

PostPostao/la Borac » 20 ožu 2009 09:33

ima li sanse da idete i ove godine ? ha ? :|
Borac

PostPostao/la kruno » 20 ožu 2009 09:40

Borac je napisao/la:ima li sanse da idete i ove godine ? ha ? :|

naravno da ima, već su neki preliminarni dogovori u tijeku s tim da su opcije spust nazad na more pa otoci ili povratak preko gorskog kotara nazad za ozalj... no sve je to stvar dogovora - računaj si da je to sredina 6. mj (čini mi se onaj tjedan kad su 2 praznika u tjednu) :wink:
kruno

Sljedeća

Natrag na Putovanja i izleti - reportaže

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.